באפשרותך גם להשאיר הודעה ונחזור אליך בהקדם

מהי תאונת עבודה?

נפגעת בעבודה? בדקת את זכאותך לפיצוי ואת זכויותיך?

תאונת עבודה היא אירוע בו נפגע אדם נזק גוף במסגרת עבודתו.

בניגוד לתאונות ופציעות הנגרמות במרחב הציבורי הרגיל, ישנה משמעות מיוחדת לעובדה שאדם נפגע במרחב העבודה עצמו ולך מספר השלכות.

אבל מה מוגדר כתאונת עבודה?

תאונת עבודה יכולה להתרחש במקום העבודה עצמו, למשל פציעה באתר בניה, נפילה במקום העבודה, החלקה של מלצר במסעדה וכדומה. עם זאת תאונת עבודה יכולה גם להיות תאונת דרכים, החל מרכב עבודה שנפגע בתאונה במהלך עבודתו (נהג משאית למשל) אך גם תאונת דרכים שהתרחשה בדרך לעבודה וממנה עשויה במקרים רבים להוות תאונת עבודה. 

במקרים אחרים, מחלות, הרעלות, נזקי חומרים מסוכנים ופגיעה גופנית מתמשכת עשויים גם הם להוות תאונת עבודה.

אם כך, מדובר ברשימה פתוחה וארוכה של מקרים שלרוב יהיו נזק גוף שנגרם בעבודה או בדרך אליה ובחזרה ממנה.

ניתן לעיין בסעיף 80 לחוק הביטוח הלאומי כדי להבין את ההגדרות הברורות, אם כי חשוב לדעת כי לשון החוק לא ממצה את האפשרויות בהכרח וישנם מקרים שעל פניו לא יופיעו בחוק אך יוכרו כתאונת עבודה.

נפגעתי בעבודה! למה אני זכאי?

ראשית נפגע עבודה זכאי לדמי פגיעה בהתאם לחוק, ישנם כללים שנקבעו בחוק ובתקנות לגבי הזכאות אך ככלל, נפגע עבודה זכאי מהביטוח הלאומי לדמי פגיעה עבור היעדרות מעבודה והוצאות הטיפול הרפואי.

מי שביטוח לאומי קבע לו נכות קבועה החל מ- 9% עשוי להיות זכאי למענק חד פעמי מהביטוח הלאומי, והחל מ- 20% אף לקצבה חודשית בדרגות שונות בתקופת הנכות.

במקרה בו ניתן יהיה להוכיח רשלנות מצד המעסיק, יהיה המעסיק חשוף לתביעת העובד בשל נזקי הגוף שנגרמו לו. ברוב המקרים המעביד מבטח את עובדיו בפוליסת ביטוח מעבידים הכוללת השתתפות עצמית ולכן התביעה תהיה כנגד המעסיק וגם כנגד חברת הביטוח (הכיס העיקרי שישלם את הפיצוי).

חשוב לדעת כי תביעה כנגד מעסיק בגין רשלנות היא תביעת נזיקין לכל דבר ולכן יהיה על הנפגע להוכיח את אחריותו של המעסיק לנזק כפי שנדרש להוכיח בתביעות נזיקין רגילות.

מעסיק שלא שומר על בטיחות עובדיו בהתאם לתקנות הבטיחות בעבודה עשוי להיות חשוף לתביעת רשלנות חמורה.

נפגעתם בתאונת עבודה? מעוניינים לבדוק את סיכויי תביעתכם מול חברת הביטוח והמעסיק ? פנו עכשיו לייעוץ מיידי ללא תשלום בטלפון 03-6736797

לקבלת ייעוץ אישי ללא התחייבות השאר הודעתך