לקבלת ייעוץ אישי ללא התחייבות השאר הודעתך

מעסיקים - מידע למעסיק

העסקת עובדים במדינת ישראל

המחוקק בישראל נתן את דעתו בהרחבה רבה על זכויות העובדים, זכויות שמוגנות ונאכפות על ידי גופים חזקים כגון, הסתדרות העובדים הכללית, משרד הכלכלה ועמותות שונות המגנות על זכויות העובדים.

משכך, חשוב להבין שהעסקת עובדים אינה דבר של מה בכך.

בעל עסק שמעוניין וזקוק להעסקת עובדים, רצוי שיידע מהן הזכויות הבסיסיות המגיעות לעובד וזאת בכדי לא ליפול ב"בורות" בהם בדרך כלל מעסיקים נופלים  מחמת חוסר ידע, תמימות ואי ידיעת החוק.

פזיזות, אי עריכת הסכם העסקה, הימנעות מליווי משפטי ועוד, אינם צעדי חסכון אלא בזבוז, שכן בטווח הארוך, מעסיק שחוסך בהתחלה נתקל לבסוף בתביעות עובדים ונאלץ לעמוד בעלויות משפטיות גבוהות במקרה הטוב.

ניתן וכדאי להעסיק עובדים בישראל אך חשוב להיעזר באנשי המקצוע המתאימים.

תביעה בבית הדין לעבודה

כמאמר הפתגם "זה קורה במשפחות הכי טובות"... מעסיקים רבים עשויים למצוא את עצמם לפחות פעם אחת מול תביעה שהוגשה נגדם בבית הדין לעבודה.​

בית הדין לעבודה הינו הערכאה המוסמכת לדון בכל הקשור ל- "יחסי עובד מעביד" והכרוך בכך, לרבות ובעיקר - תביעות עובדים בעילה של אי תשלום זכויות כאלה ואחרות.

מעסיקים רבים אינם מבינים את המשמעות של תביעה כזו ועושים צעדים נמהרים או אפילו מזיקים שיש להם השלכות לאחר מכן על סיכויי התיק ועל אופן סגירתו.

חשוב להבין שלאחר קבלת כתב התביעה במשרדי המעסיק ומרגע משיכת הדואר למעשה (המצאה כדין), השעון מתחיל לתקתק וישנו זמן קצוב לצורך הגשת כתב הגנה (לרוב 30 יום), בזמן הזה, מעסיק שבחר בדרך המומלצת היא פנייה לעו"ד המתמחה בתחום, רצוי שיעשה זאת כמה שיותר מהר בכדי שלא יינתן כנגדו פסק דין בהיעדר הגנה.

חשוב להבין ש"תביעה" זה לא סוף העולם, ישנן דרכים רבות ומגוונות לצמצם את הנזק ולהביא לתוצאה יעילה,  אם כי עדיף להשקיע בצעדי מנע ולא בכיבוי שריפות.

פניה לעורך דין מתחום דיני העבודה, הינה הכרחית בשלב זה וללא ספק היא גם הצעד הנכון.

הסכם העסקה ו/או הודעה על תנאי עבודה

מעסיקים רבים טועים וסבורים כי ישנה חובה שבדין לערוך הסכם העסקה עם העובד, דבר זה אינו נכון.

בהתאם לחוק הודעה לעובד ולמועמד לעבודה (תנאי עבודה והליכי מיון וקבלה לעבודה) תשס"ב-2002, החובה היחידה היא לתת לעובד הודעה על תנאי עבודתו המפרטת פרטים שונים שנקבעו בתוספת לחוק הנוגעים בעיקר לתנאי העבודה והשכר.

הסכם העסקה - ככל חוזה אזרחי, הוא הסכם שנערך בין שני צדדים ובו מפורטות זכויות וחובות הצדדים.

ניתן בהחלט לתת את ההודעה על תנאי עבודה במסגרת ההסכם עצמו וכדאי לציין עובדה זאת בחוזה.

בכל מקרה, מומלץ לסכם את תנאי העבודה של העובד במסגרת הסכם העסקה בכדי להגן ולחדד את זכויות  שני הצדדים.

הסכמי העסקה יכולים להכיל גם, שמירת סודיות, תנאים והגבלות, תחולה של הוראות מיטיביות או אי תחולתן ועוד, כך שבמקרים רבים עריכת ההסכם תבוא לטובה.

זכויות המעסיק - יש דבר כזה

למרות שמקובל לקשר את המושג "זכויות" ל-"עובדים", אין הדבר אומר שמעסיקים חפים מזכויות.

גם למעסיקים ישנן זכויות לא מעטות שנועדו להגן על הקניין שלהם ועל זכותם להעסקה הוגנת.

במקרים לא מעטים, הליכים משפטיים נפתחים שלא בצדק כנגד מעסיקים ובמקרים אחרים עובדים גורמים נזקים למקום עבודתם בדרכים שונות.

חוקים מסוימים נועדו בין השאר לצורך הגנה על זכויות המעסיק כגון "חוק עוולות מסחריות" שנועד להגן על המעסיק מפגיעה בקניין הרוחני והכללי שלו, כמו "חוק עשיית עושר ולא במשפט" שעשוי להגן על מעסיקים שנקלעו לניצול הליך משפטי לרעה נגדם.

מעסיק יכול גם לפעול משפטית כנגד עובד ולהגיש נגדו תביעה עצמאית ו/או תביעה שכנגד כאשר ההליך כבר נפתח על ידי העובד.

חשוב לדעת שבמקרים מסוימים כאשר מדובר בנזקים שגרם העובד, לא תהיה לבית הדין לעבודה סמכות לדון בתביעת המעסיק ויהיה צורך להגיש את התביעה בבתי המשפט הרגילים (שלום או מחוזי), זאת בשל העובדה שבית הדין לעבודה אינו מוסמך לדון בענייני נזיקין, למעט הוראות ספציפיות בפקודת הנזיקין.

מעסיק ? זקוק לייעוץ משפטי ללא התחייבות? השאר הודעה ונחזור אליך בהקדם

לייעוץ טלפוני ללא תשלום עם עו"ד, בעניין תביעות עובדים והעסקת עובדים התקשר/י    03-6736797